Tytuł filmu:„Czysta chirurgia”

Reżyser: Tadeusz Junak

Rok produkcji:1977

Główni aktorzy:
Zdzisław Kozień
Eugeniusz Kujawski
Stanisław Surowiec

Kompozytor:Stanisław Radwan

Montaż:Jolanta Filar

Studio:Telewizyjna Wytwórnia Filmowa "POLTEL"

Opis scen w filmie:

4:56
Film odzwierciedla czasy okupacji hitlerowskiej w Polsce, czego dowodem może być miedzy innymi swastyka (symbol ruchu nazistowskiego) na ramieniu bohatera przedstawionego w tej scenie. Bohater (grany przez Eugeniusza Kujawskiego) wychodzi z kamienicy (dziś jest to Sąd Rejonowy w Kłodzku). Jest pochmurny ranek. Potem idzie ul. Spadzistą i czeka, aż przyjadą po niego współpracownicy, którzy odwożą go do pracy.

5:55
Jest pochmurny ranek, prawdopodobnie jest to czas przed zimą. Gestapowiec (Eugeniusz Kujawski) wchodzi do budynku dzisiejszego Sądu Rejonowego w Kłodzku. Idzie przez kilka korytarzy, by dotrzeć do swojego gabinetu. Po drodze wszyscy mu się kłaniają, z czego możemy wywnioskować, że jest kimś ważnym, a nie podrzędnym urzędnikiem. Wchodzi do gabinetu , zasiada przy biurku i przegląda papiery podane przez innego pracownika. Pije herbatę ze szklanki podanej mu przez kobietę.
Po jakimś czasie przechodzi do gabinetu obok, a tam widzimy torturowanego (bitego) mężczyznę zawieszonego na kiju (ma związane dłonie i nogi). Gestapowiec przygląda się temu i coś mówi, ale w tym momencie nie słyszymy dźwięku jego głosu. Po jakimś czasie gestapowiec odchodzi, bo zadzwonił telefon i musi on pilnie opuścić budynek.

Kłodzko w tym filmie jest uniwersalnym miastem okupowanym przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Informacje o filmie oraz opisy scen zgromadziła i opracowała: Joanna Wild

Informacje dodatkowe:

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie Filmpolski.pl