Tytuł filmu:"Czterej pancerni i pies" (odcinek 18, 21)

Reżyser: Konrad Nałęcki

Rok produkcji:1970

Główni aktorzy:
Janusz Gajos
Franciszek Pieczka
Wodzimierz Press
Wiesaw Goas
Witold Pyrkosz
Magorzata Niemirska
Mieczysław Czechowicz
Aleksandr Bielawski
Jerzy Turek
Tomasz Zaliwski

Muzyka:Adam Walaciski

Dźwięk:Leopold Ksiak

Montaż:Roman Kolski

Produkcja:Zespół filmowy Nike

Opis scen w filmie:

Czas akcji filmu to kocówka drugiej wojny światowej. Miejsca kręcone w Kłodzku udają inne miejsca Europy.

ODCINEK 18

- 00.28.35 - MOST ŚW. JANA, Janek (Janusz Gajos) i Daniel "Magneto" Łażewski (Tomasz Zaliwski) wchodzą do miasta z Szarikiem, chwilę później widzą wybite okno sklepowe z portretem Hitlera

-00.30.03 - PLAC BOLESŁAWA CHROBREGO, Grigorij (Włodzimierz Press) i Gustlik (Franciszek Pieczka) rzucają starymi niemieckimi płytami, a Szarik je łapie. Dołączają do nich Janek (Janusz Gajos) i Daniel „Magneto" Łażewski.

- 00.36.22. MOST ŚW. JANA, Lidka (Małgorzata Niemirska), Konstanty Szawełło (Mieczysław Czechowicz) i Józek Szawełło (Jerzy Turek) wchodzą do miasta.

ODCINEK 21

- 00.20.54 - Ulicą Podgrodzie w wiosenny dzień załoga czołgu Rudy wraz z Wichurą (Witold Pyrkosz) jedzie odwiedzić kapitana Pawłowa (Aleksander Bielawski). W tym czasie miasto jest ewakuowane. Po chwili z tłumu wyłania się Pawłow i wita się z nimi. Później razem z Jankiem udaje się do bunkra. Tam Pawłow wyjawia Jankowi powód ewakuacji. SS-man, który zostaje wyprowadzony z bunkra, podłożył ładunek wybuchowy na twierdzy. Janek zabiera mu czapkę i obiecuje, że pomoże rozbroić bombę, ma im w tym pomóc Szarik. Ostatecznie cała załoga czołgu i Wichura deklarują pomoc.


Plac Bolesława Chrobrego i schody prowadzące na twierdzę przy ulicy Czeskiej - jest to trasa, którą czołg Rudy wjeżdża na twierdzę.
Twierdza: Załoga czołgu Rudy wraz z kapitanem Pawłowem rozbraja ładunek wybuchowy ukryty przez nazistów w twierdzy. Miasto zostaje ocalone. Zadowoleni bohaterowie, bawią się w berka, biegnąc na szczyt budowli, gdzie Rosjanin zostaje zastrzelony przez nastoletniego Niemca, który dzięki interwencji Janka Kosa uniknął samosądu. Na końcu sceny pokazana jest panorama Kłodzka.

W obu odcinkach nie pojawia się nazwa miasta, ale mówi się o rzece Nysie.

Informacje o filmie oraz opisy scen zgromadziła i opracowała: Monika Kopacz

Informacje dodatkowe:

Więcej informacji o serialu można znaleźć na stronie Filmpolski.pl

Plakaty promujące serial można obejrzeć tutaj