Tytuł filmu:„Cisza”

Reżyser: Michał Rosa

Rok produkcji:2001

Główni aktorzy:
Kinga Preis
Bartosz Opania

Muzyka:Tomasz Stańko

Montaż:Małgorzata Orłowska

Studio:Studio Filmowe Zebra

Opis scen w filmie:

1:02:45 Magdalena „Mimi” (Kinga Preis), przechodząc przez kłodzki rynek w dość pogodny jesienny lub wiosenny dzień, w chwili samotności rozmyśla nad ostatnimi wydarzeniami. Być może ten moment pomaga jej w przemianie. Mimi ma na sobie długi ciemnobrązowy płaszcz, w jednej ręce trzyma czerwoną torebkę a w drugiej lizaka. W tle słychać głos Szymona (Bartosz Opania), który opowiada o dzieciństwie dziewczyny.

1:08:20 Mimi (Kinga Preis) rozmawia z Szymonem (Bartosz Opania) przy stoliku między kłodzkim ratuszem a fontanną. Oboje jedzą lody, które na początku sceny przynosi Szymon wychodzący z restauracji (dawna pizzeria Ricardo). Dzień jest nieco pochmurny i chłodny, o czym może świadczyć ciemny płaszcz z czerwonym futrzanym kołnierzem, który Mimi ma na sobie. W wyniku wspomnień związanych z miejscem, w którym się obecnie znajdują, Szymon wyraża skruchę, bo zrujnował dzieciństwo dziewczyny, zabijając (bez złej woli) jej rodziców. Żal mężczyzny powoduje, że bohaterowie zbliżają się do siebie.
("Film mówi o odnalezieniu tropów, drogi. O odkryciu swojej tożsamości, odkryciu związku z przeszłości w towarzyszącym naszemu życiu chaosie i rozedrganej rzeczywistości. Być może jest to film o tym, że trzeba zatrzymać się w tym biegu i rozejrzeć dokoła. Spojrzeć do tyłu, żeby zobaczyć skąd się przychodzi, kim się jest, i o co w tym wszystkim chodzi" - mówi Krzysztof Piesiewicz.)

W filmie nie jest dokładnie sprecyzowane, czy Kłodzko jest rzeczywiście Kłodzkiem, czy odgrywa rolę uniwersalnego współczesnego miasta. W części nakręcanej w Kłodzku bohaterowie odbywają liczne podróże pociągiem (Szymon jest konduktorem pociągu; podczas jazdy towarzyszy mu Mimi, która, chcąc poznać bliżej swoich rodziców, o których Szymon wie więcej niż ona sama, słucha opowiadań znajomego). Jedyną wskazówką do rozwikłania zagadki miejsca akcji może być scena z 1:05:49, w której przez okno pociągu widać jadącą karetkę z nieco obdrapanym napisem „Kłodzko” .

Informacje o filmie oraz opisy scen zgromadziła i opracowała: Anna Cwykiel

Informacje dodatkowe:

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie Filmpolski.pl

Plakat promujący film można obejrzeć tutaj